BALLUFF BTL7 -P- Series - EtherNet/IP MAGNETOSTRICTIVE LINEAR POSITION SENSOR IN PROFILE HOUSING
- Model: BTL7 -P- Series - EtherNet/IP
BALLUFF BTL7 -P- Series - EtherNet/IP FEATURES
- Mechanical Configuration: Round profile, Ø30 mm
- Operating temperature: -40 to 85 °C
- IP rating: IP67 with connector
- High resolution of up to 0.5 µm
- Measuring lengths of up to 7620 mm
- Measures several positions and speeds at the same time
BALLUFF BTL7 -P- Series - EtherNet/IP INTRODUCTION
The BTL magnetostrictive linear position sensors from Balluff in a profile design are non-contacting and absolute measuring systems for precisely detecting one or more positions. They deliver outstanding performance in harsh environments, such as in presses, injection molding machines, or gantry robots, since they are made of a hermetically sealed IP67 aluminum housing. The magnets of the position encoder act on the measurement element through the wall of the aluminum profile.
The linear position sensors have flexible installation options. You can get the required position encoder in a floating or captive variant.
You can also find the BTL7 -P- Series - Digital and BTL6 -PF- Series - IO-Link models in the BALLUFF Magnetostrictive Linear Position Sensors in Profile Housing.
BALLUFF BTL7 -P- Series - EtherNet/IP CERTIFICATION

| CAN to EtherNet/IP Gateway : EtherNet/IP | |
| Max. No. of Scanner Connections | CE, UKCA, cULus, WEEE |
| Input Data Size | 16, minimum separation between magnets 65 mm. |
| Output Data Size | Ub up to 36 V |
| CAN to EtherNet/IP Gateway : Memory | |
| MicroSD Slot | nnnn < 1525: 140 mA, nnnn ≥ 1525: 180 mA |
| CAN to EtherNet/IP Gateway : Power Parameters | |
| Input Voltage | nnnn < 1525: ≤ 500 mA/10 ms, nnnn ≥ 1525: ≤ 500 mA/25 ms |
| Input Current | 10 to 30 VDC |
| Power Connector | 150 g, 6 ms |
| CAN to EtherNet/IP Gateway : Physical Characteristics | |
| Housing | 20 g, 10 to 2000 Hz |
| IP Rating | ≤ 90 %, non-condensing |
| Dimensions | ≤ 18 ppm/K at 50% of nominal stroke 500mm |
| Weight | 105 a |
| Operating Temperature | nnnn = 0050 to 5500: ± 30 µm, nnnn > 5500: ± 0.02% FS |
| Storage Temperature | 50 to 7620 mm |
| Storage Temperature | ≤ ± 5 µm |
| CAN to EtherNet/IP Gateway : Standards and Certifications | |
| Safety | Ethernet/IP |
| EMC | _ |
| EMI | _ |
| EMS | Aluminium, Die-cast, nickel plated |
| Freefall | Aluminium, Anodized |
| Shock | Anodized |
| Vibration | nnnn + 156 mm |
| MTBF | 10 m/s |