MOXA ISD-1130-T Surge Protector
- Model: ISD-1130-T
MOXA ISD-1130-T INTRODUCTION
The ISD-1210-T/1230-T Series provides surge protection for
serial data lines to prevent damage to devices such as modems, fax machines,
I/O ports, terminals, instrumentation, hubs, and any other devices that use
serial data connections. The ISD-1210-T/1230-T can add serial data line
protection to a variety of serial connections: RS-232, RS-422, and RS-485.
As an Authorized Distributor of MOXA, Manufacturers Automation Inc. (ManuAuto) offers a wide variety of Industrial Automation and Communication products across North America, including Canada (Ontario, Toronto) and the US. Buy MOXA ISD-1130-T Surge Protector online at a competitive price, with on-time delivery and fast shipping services. Our certified engineers are always available to support you.
You can also find the ISD-1110-T model in the MOXA ISD-1110-T/1130-T Series.
| Surge Protector : Serial Interface | |
| Connector | Terminal block |
| Serial Standards | RS-422, RS-485 |
| Baudrate | 50 bps to 921.6 kbps |
| Surge Protector : Serial Signals | |
| RS-232 | TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, GND |
| RS-422 | Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND |
| RS-485-4w | Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND |
| RS-485-2w | Data+, Data-, GND |
| Surge Protector : Physical Characteristics | |
| Housing | Plastic |
| Dimensions | 53 x 37 x 20.6 mm (2.01 x 1.46 x 0.81 in) |
| Weight | Packaged: 96 g (0.21 lb), Product only: 30 g (0.07 lb) |
| Installation | Desktop |
| Operating Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F) |
| Storage Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F) |
| Ambient Relative Humidity | 5 to 95% (non-condensing) |
| MTBF | 62,642,538 hrs |
| Standards and Certifications | EMS: IEC 61000-4-5 Surge: Signal: 4 kV; Environmental Testing: IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-3; Safety: EN 60950-1, IEC 60950-1; Vibration: IEC 60068-2-6; IP30; Telcordia (Bellcore), GB |