MOXA NPort 6150-G2 Serial to Ethernet Device Server
- Model: NPort 6150-G2
MOXA NPort 6150-G2 FEATURES
- 1 x 10/100M Ethernet port (RJ45)
- 1 x RS-232/422/485 Serial port (DB9-M)
- 12 to 48 VDC input power range
- Desktop, DIN-rail, Wall, and Side-panel mounting
- Metal body design
- -10 to 60°C operating temperature range
- Power Adapter Included
MOXA NPort 6150-G2 INTRODUCTION
The NPort 6000-G2 device servers use the TLS v1.2/v1.3 and SSHv2 protocols to transmit encrypted serial data over the Ethernet. The NPort 6000-G2's 3-in-1 serial port supports RS-232, RS-422, and RS-485 with the interface selected via an easy-to-use configuration menu. Furthermore, the pull high/low resistors and terminators are software configurable, eliminating the need to open the product case to adjust them.
IEC 62443-4-2 Security Level 2 Certified
The NPort 6100-G2/6200-G2 Series is IEC 62443-4-2 Security Level 2 certified, making it easier for asset owners and system integrators to integrate IIoT applications by providing a secure platform that has already been tested and validated to protect IIoT data and infrastructure against cyberthreats.
Secure Data Transmission
For many applications, guaranteeing secure data transmission is an important concern when connecting serial devices to a network. To answer this concern, the NPort® 6100-G2/6200-G2 secure terminal servers support the TLS and SSH protocols, which work by encrypting data before sending it over the network. With the NPort® 6100-G2/6200-G2, you can rest assured that serial data is transmitted securely over both private and public networks.
As an Authorized Distributor of MOXA, Manufacturers Automation Inc. (ManuAuto) offers a wide variety of Industrial Automation and Communication products across North America, including Canada (Ontario, Toronto) and the US. Buy MOXA NPort 6150-G2 Serial to Ethernet Device Server online at a competitive price, with on-time delivery and fast shipping services. Our certified engineers are always available to support you.
You can also find the NPort 6150-G2-T, NPort 6250-G2, and NPort 6250-G2-T models in the MOXA NPort 6100-G2/6200-G2 Series.
MOXA NPort 6150-G2 CERTIFICATIONS

| Serial-to-Ethernet : Interface | |
| 10/100Mb RJ45 (Megabit) Ports | Yes : 1 Port |
| 100BaseFX Ports | No |
| Digital Input Channels | No |
| Digital Output Channels | No |
| Magnetic Isolation Protection | 1.5 kV (built-in) |
| Alarm Contact Channels | No |
| Protocols | TLS v1.2/v1.3 and SSHv2 |
| Serial-to-Ethernet : Serial Interface | |
| Number of Ports | 1 Port |
| Serial Standards | RS-232, RS-422, RS-485 |
| Connector | DB9 male |
| Console Port | No |
| Serial-to-Ethernet : Serial Communication Parameters | |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Parity | None, Even, Odd, Space, Mark |
| Flow Control | None, RTS/CTS, DTR/DSR, RTS Toggle, XON/XOFF |
| Baudrate | 50 bps to 921.6 kbps (supports non-standard baudrates) |
| Isolation | No |
| Serial-to-Ethernet : Serial Signals | |
| RS-232 | TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, GND |
| RS-422 | Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND |
| RS-485-4w | Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND |
| RS-485-2w | Data+, Data-, GND |
| Serial-to-Ethernet : Communication details | |
| Wireless Standards | No |
| Maximum data transfer speed | No |
| Maximum direct range | No |
| Serial-to-Ethernet : Power Requirements | |
| Connection | - |
| Input Voltage | 12 to 48 VDC |
| Input Current | 12 to 48 VDC, 160 mA (max.) |
| Serial-to-Ethernet : General | |
| Management | ARP, DHCP Client, DNS, HTTPS, ICMP, IPv4/IPv6, SMTP, SMTPS, SNMPv1/v2c/v3, SNTP, TCP/IP, UDP, WINS |
| MTBF | 3,843,653 hrs |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, 8.1, 8, and 7, Windows Server 2022, 2019, 2016, 2012 R2, 2012, and 2008 R2 |
| Fixed TTY Drivers | macOS versions: 14, 13, 12, and 11 |
| Linux Real TTY Drivers | Kernel versions 6.x, 5.x, and 4.x |
| Automatic Reboot Trigger | Built-in WDT |
| Serial-to-Ethernet : Security | |
| Authentication | Local database, RADIUS, TACACS+ |
| Security | Protocols: HTTPS (TLS 1.2/1.3), SNMPv3, SSHv2 |
| Encryption | HTTPS: ECC-256, ECC-384, ECC-521, RSA-1024, RSA-2048, RSA-3072, RSA-4096, AES-128, AES-256, CHACHA20, SHA-256, SHA-384, HMAC; SSH: ECC-256, ECC-384, ECC-521, RSA-2048, AES-128, AES-256, SHA-256, SHA-384, HMAC; SNMPv3: AES-128, SHA-256, SHA-384; Secure OP mode: HTTPS: ECC-256, ECC-384, ECC-521, RSA-1024, RSA-2048, RSA- 3072, RSA-4096, AES-128, AES-256, CHACHA20, SHA-256, SHA-384, HMAC; Config Import/Export: AES-256, SHA-256, HMAC |
| Serial-to-Ethernet : Features and capabilities | |
| Display | No |
| Serial-to-Ethernet : Physical Characteristics | |
| Dimensions | 64 x 111.8 x 25 mm (2.52 x 4.4 x 0.98 in) |
| Standards and Certifications | EMC: EN 55032/35; EMI: CISPR 32, FCC Part 15B Class A; EMS: IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 4 kV; Air: 8 kV, IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 3 V/m, IEC 61000-4-4 EFT: Power: 1 kV (AC), 0.5 kV (DC); Signal: 0.5 kV, IEC 61000-4-5 Surge: Power: 1 kV (AC), 0.5 kV (DC); Signal: 0.5 kV, IEC 61000-4-6 CS: 3 V, IEC 61000-4-8 PFMF, IEC 61000-4-11; Cybersecurity: IEC 62443-4-2 Security Level 2, JC-STAR Level 1; International Approval: KC; Safety: IEC 62368-1, UL 62368-1, EN 62368-1; Traffic Control: NEMA TS2; Vibration: IEC 60068-2-6; Package Drop Test: ISTA 1A; Green Product: RoHS, CRoHS, WEEE; Telcordia Standard SR-332, Telcordia SR-332 Issue 4 |
| Installation | Desktop, DIN-rail mounting (with optional kit), Wall mounting (with optional kit), Side-panel mounting (with optional kit) |
| Housing | Metal |
| Operating Temperature | -10 to 60°C (14 to 140°F), with power adapter (in the box): 0 to 40°C (32 to 104°F) |
| Storage Temperature | -40 to 75°C (-40 to 167°F) |
| Operation Humidity | 5 to 95% (non-condensing) |
| Weight | 228 g (0.50 lb), including package: 437 g (0.96 lb) |