MOXA NPort 6450-2TX-G2-T Serial to Ethernet Device Server
- Model: NPort 6450-2TX-G2-T
MOXA NPort 6450-2TX-G2-T FEATURES
- 3 x 10/100M RJ45 ports
- 4 x RS-232/422/485 Serial ports
- 12 to 48 VDC input power range
- Desktop, DIN-rail, and Wall mounting
- Metal body design
- -40 to 75°C operating temperature
MOXA NPort 6450-2TX-G2-T INTRODUCTION
Moxa has leveraged the
IEC 62443-4-1 secure development life-cycle process to develop a new generation
of secure terminal servers. The NPort 6400-G2 Series secure terminal servers
are also IEC 62443-4-2 Security Level 2 certified, enabling secure connections
for your legacy serial devices to industrial networks. In addition, user
experience is enhanced based on Moxa’s 35 years of experience in the
serial-connectivity field by providing versatile installation means for
different space requirements and an easy-to-use troubleshooting tool for
maintenance.
Secure Data Transmission
For many applications,
guaranteeing secure data transmission is an important concern when connecting
serial devices to a network. To answer this concern, the NPort® 6400-G2 secure
terminal servers support the TLS and SSH protocols, which work by encrypting
data before sending it over the network. With the NPort® 6400-G2, you can be
rest assured that serial data is transmitted securely over both private and
public networks.
As an Authorized Distributor of MOXA, Manufacturers Automation Inc. (ManuAuto) offers a wide variety of Industrial Automation and Communication products across North America, including Canada (Ontario, Toronto) and the US. Buy MOXA NPort 6450-2TX-G2-T Serial to Ethernet Device Server online at a competitive price, with on-time delivery and fast shipping services. Our certified engineers are always available to support you.
You can also find the NPort 6450-2S-SC-G2-T, NPort 6450-2TX-G2, and NPort 6450-G2-T models in the MOXA NPort 6400-G2 Series.
MOXA NPort 6450-2TX-G2-T CERTIFICATIONS

| Serial-to-Ethernet : Interface | |
| 10/100Mb RJ45 (Megabit) Ports | Yes : 3 Ports |
| 100BaseFX Ports | No |
| Digital Input Channels | No |
| Digital Output Channels | No |
| Magnetic Isolation Protection | 1.5 kV (built-in) |
| Alarm Contact Channels | No |
| Protocols | TLS and SSH |
| Serial-to-Ethernet : Serial Interface | |
| Number of Ports | 4 Ports |
| Serial Standards | RS-232, RS-422, RS-485 |
| Connector | DB9 male |
| Console Port | No |
| Serial-to-Ethernet : Serial Communication Parameters | |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Parity | None, Even, Odd, Space, Mark |
| Flow Control | None, RTS/CTS, DTR/DSR, RTS Toggle, XON/XOFF |
| Baudrate | 50 bps to 921.6 kbps (supports non-standard baudrates) |
| Isolation | No |
| Serial-to-Ethernet : Serial Signals | |
| RS-232 | TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, GND |
| RS-422 | Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND |
| RS-485-4w | Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND |
| RS-485-2w | Data+, Data-, GND |
| Serial-to-Ethernet : Communication details | |
| Wireless Standards | No |
| Maximum data transfer speed | No |
| Maximum direct range | No |
| Serial-to-Ethernet : Power Requirements | |
| Connection | - |
| Input Voltage | 12 to 48 VDC |
| Input Current | 373 mA (max.) |
| Serial-to-Ethernet : General | |
| Management | ARP, DHCP Client, DNS, HTTPS, ICMP, IPv4/IPv6, SMTP, SMTPS, SNMPv1/v2c/v3, SNTP, TCP/IP, UDP, WINS |
| MTBF | 29,713 hrs |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, 8.1, 8, and 7, Windows Server 2022, 2019, 2016, 2012 R2, 2012, and 2008 R2 |
| Fixed TTY Drivers | macOS versions: 14, 13, 12, and 11 |
| Linux Real TTY Drivers | Kernel versions 6.x, 5.x, and 4.x |
| Automatic Reboot Trigger | Built-in WDT |
| Serial-to-Ethernet : Security | |
| Authentication | Local database, RADIUS, TACACS+ |
| Security | Protocols: HTTPS (TLS 1.2/1.3), SNMPv3, SSHv2 |
| Encryption | HTTPS: ECC-256, ECC-384, ECC-521, RSA-1024, RSA-2048, RSA-3072, RSA-4096, AES-128, AES-256, CHACHA20, SHA-256, SHA-384, HMAC; SSH: ECC-256, ECC-384, ECC-521, RSA-2048, AES-128, AES-256, SHA-256, SHA-384, HMAC; SNMPv3: AES-128, SHA-256, SHA-384; Secure OP mode: HTTPS: ECC-256, ECC-384, ECC-521, RSA-1024, RSA-2048, RSA-3072, RSA-4096, AES-128, AES-256, CHACHA20, SHA-256, SHA-384, HMAC; Config Import/Export: AES-256, SHA-256, HMAC |
| Serial-to-Ethernet : Features and capabilities | |
| Display | No |
| Serial-to-Ethernet : Physical Characteristics | |
| Dimensions | 158 x 114.4 x 30 mm (6.22 x 4.5 x 1.18 in) |
| Standards and Certifications | EMC: EN 55032/35; EMI: CISPR 32, FCC Part 15B Class A; EMS: IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 4 kV; Air: 8 kV, IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 3 V/m, IEC 61000-4-4 EFT: Power: 1 kV; Signal: 0.5 kV, IEC 61000-4-5 Surge: Power: 1 kV, IEC 61000-4-6 CS: 3 V, IEC 61000-4-8 PFMF, IEC 61000-4-11; Safety: IEC 62368-1, UL 62368-1, EN 62368-1; Traffic Control: NEMA TS2; Vibration: IEC 60068-2-6; Package Drop Test: ISTA 1A; Green Product: RoHS, CRoHS, WEEE; Telcordia Standard SR-332, Telcordia SR-332 Issue 4 |
| Installation | Desktop, DIN-rail mounting, Wall mounting |
| Housing | Metal |
| Operating Temperature | -10 to 60°C (14 to 140°F) |
| Storage Temperature | -40 to 75°C (-40 to 167°F) |
| Operation Humidity | 5 to 95% (non-condensing) |
| Weight | 530 g (1.168 lb), including package: 698 g (1.539 lb) |