MOXA UC-8620A-T Industrial Embedded Computer
MOXA UC-8620A-T Industrial Embedded Computer
- Model: UC-8620A-T
$0.00
Ex Tax: $0.00
MOXA UC-8620A-T FEATURES
- CPU Arm Cortex-A72 dual-core 1.5 GHz
- 8 x RS-232/422/485 Serial ports
- 4 x 10/100/1000 Mbps Ethernet ports
- 2 x CAN 2.0 A/B ports (TB connector)
- Pre-installed MIL4 Standard operating system
- 12 to 48 VDC input power range
- IP30-rated Metal body design
- DIN-rail and Wall mounting
- Operating temperature: -40 to 75°C
Over 40 Years in Business
Successful track record across Canada
Full Engineering Services
A powerhouse to provide consultation, training, and support
Strong Brand Portfolio
Top-notch products from superb global and local suppliers
Advanced Technologies
From legacy and mainstream to advanced Industry 4.0
MOXA UC-8620A-T INTRODUCTION
The UC-8600A Series Arm-based box-type computing platform is
designed for embedded data-acquisition and edge-computing applications.
The UC-8600A comes with four 10/100/1000 Ethernet ports,
eight RS-232/422/485 serial ports, four DI/DO channels, and two CAN ports, enabling
robust connectivity for a wide variety of field devices. The UC-8600A also
supports storage expansion via an M.2 M key slot for SSD and a Micro SD card
slot. In addition, a wireless expansion slot that supports Wi-Fi 6E and
cellular modules enables reliable wireless communication for remote
applications. The versatile communication and expansion capabilities of the UC-8600A
Series facilitate efficient deployment in diverse industrial environments.
As an Authorized Distributor of MOXA, Manufacturers Automation Inc. (ManuAuto) offers a wide variety of Industrial Automation and Communication products across North America, including Canada (Ontario, Toronto) and the US. Buy MOXA UC-8620A-T Industrial Embedded Computer online at a competitive price, with on-time delivery and fast shipping services. Our certified engineers are always available to support you.

| Industrial Computer : Computer | |
| CPU | Arm Cortex-A72 dual-core 1.5 GHz |
| Supported OS | Moxa Industrial Linux 4 (Debian 13, kernel 6.12), 2033 EOL |
| OS (pre-installed) | MIL4 Standard (default), CTO: Order MIL4 Secure via UC-8600A (CTO) |
| System Memory | 4 GB LPDDR4 SDRAM |
| Graphics Controller | - |
| Storage Slot | microSD sockets x 1, M.2 M-key 2242 sockets x 1, PCIe |
| Industrial Computer : Interface | |
| LAN | 4 x Auto-sensing 10/100/1000 Mbps ports (RJ45 connector) |
| Magnetic Isolation Protection | 1.5 kV (built-in) |
| Digital Input/Output Channels | 4 x Digital inputs, 4 x Digital outputs |
| Serial Ports | 8 x RS-232/422/485 ports (software-selectable, terminal-block connector) |
| USB | 2 x USB 3.0 hosts, type-A connectors |
| Expansion Slot | mPCIe slots x 1 (for LTE) |
| Industrial Computer : Serial Communication Parameters | |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Parity | None, Even, Odd, Space, Mark |
| Flow Control | RTS/CTS, XON/XOFF for RS-232, ADDC (automatic data direction control) for RS-485 |
| Baudrate | 50 bps to 921.6 kbps |
| Industrial Computer : Serial Signals | |
| RS-232 | TxD, RxD, RTS, CTS, GND |
| RS-422 | Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND |
| RS-485-4w | Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND |
| RS-485-2w | Data+, Data-, GND |
| Industrial Computer : LED Indicators | |
| System | Power x 1, System ready x 1, SIM card indicator x 1, Programmable x 2 |
| LAN | 4 ports, 2 per port (10/100/1000 Mbps) |
| Serial | - |
| Industrial Computer : Power Requirements | |
| Input Voltage | 12 to 48 VDC |
| Input Current | 1.34 A @ 12 V |
| Power Consumption | 15 W |
| Industrial Computer : General | |
| Alert Tools | External RTC (real-time clock) |
| Automatic Reboot Trigger | External WDT (watchdog timer) |
| MTBF | 1,152,015 hrs |
| Industrial Computer : Physical Characteristics | |
| Dimensions | 200 x 120 x 40.5 mm (7.87 x 4.72 x 1.59 in) |
| Housing | Metal |
| Operating temperature | Without accessories: -40 to 75°C; With LTE and Wi-Fi: -30 to 65°C; With Wi-Fi only: -30 to 70°C; With LTE only: -40 to 70°C |
| Storage Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F) |
| Relative humidity | 5 to 95% (non-condensing) |
| Standards and Certifications | EMC: EN 55032/35, EN 61000-6-2/-6-4, UKCA, RCM, KC; EMI: FCC Part 15B Class A, ICES-003 Class A, EN 55032 Class A, EN 61000-6-4 Class A; EMS: IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 4 kV; Air: 8 kV, IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 3 V/m, IEC 61000-4-4 EFT: Power: 2 kV; Signal: 1 kV, IEC 61000-4-5 Surge: Power: 0.5 kV; Signal: 1 kV, IEC 61000-4-6 CS: 3 V, IEC 61000-4-8 PFMF; Cybersecurity: EN 18031-1; Safety: IEC 62368-1, EN 62368-1, UL 62368-1; Shock: IEC 60068-2-27; Vibration: IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-64; International Approval: CE, FCC, ISED, UKCA, RCM, KC; Green Product: RoHS, CRoHS, WEEE; Telcordia (Bellcore), GB; IP30 |
| Weight | 1,000 g (2.21 lb) |
| Mounting | Wall mounting (standard), DIN-rail mounting (with optional kit) |