BALLUFF BNI004A NETWORK BLOCK FOR ETHERNET/IP
BALLUFF BNI004A NETWORK BLOCK FOR ETHERNET/IP
- Model: BNI004A
$0.00
Ex Tax: $0.00
BALLUFF BNI004A FEATURES
- Connection slots: 8x M12x1-Female, 5-pin, A-coded
- Operating temperature: -5 to 70 °C
- IP rating: IP67, when threaded in
- Style: Two-row
- Supported web browsers: Google Chrome, Mozilla Firefox
- Interface: Ethernet/IP
- Easy module replacement through an innovative address plug
Over 40 Years in Business
Successful track record across Canada
Full Engineering Services
A powerhouse to provide consultation, training, and support
Strong Brand Portfolio
Top-notch products from superb global and local suppliers
Advanced Technologies
From legacy and mainstream to advanced Industry 4.0
BALLUFF BNI004A INTRODUCTION
High efficiency is only feasible with an optimized network. Balluff offers a comprehensive Ethernet/IP line of products for your high-efficiency system. As a standard for network technology recognized worldwide, Ethernet/IP has already replaced Devicenet in many areas. The Ethernet-based technology is significantly faster and enables the integration of drive technology.
Balluff network blocks for Ethernet/IP also score points for their high user-friendliness. Only Balluff Ethernet blocks can block IP addresses and protect against accidental changes. This increases your security and simplifies maintenance.
As an Authorized Distributor of BALLUFF, Manufacturers Automation Inc. (ManuAuto) offers a wide variety of Industrial Automation and Communication products across North America, including Canada (Ontario, Toronto) and the US. Buy BALLUFF BNI004A NETWORK BLOCK FOR ETHERNET/IP online at a competitive price, with on-time delivery and fast shipping services. Our certified engineers are always available to support you.
You can also find the BNI00L3 and BNI004F models in the BALLUFF Network Blocks for Ethernet/IP.
BALLUFF BNI004A CERTIFICATION

| CAN to PROFINET Gateway : Ethernet Interface | |
| Ports | M12x1-Female, 4-pin, D-coded |
| Magnetic Isolation Protection | IPV4 |
| Industrial Protocols | Master |
| Authentication | 18 to 30.2 VDC |
| Encryption | 2 A short-circuit proof and overload-proof |
| Security Protocols | 45 °C |
| CAN to PROFINET Gateway : CAN Interface | |
| Ports | 61 to 500 Hz, constant acceleration 15 g, 5 to 61 Hz, constant amplitude 1 mm |
| Standards | 49 a |
| Baudrate | 4x IO-Link |
| Max No. of Transmit PDOs | 16x PNP, Type 2 |
| Terminator | 16x PNP |
| Signals | Type A |
| Industrial Protocols | FKM 75 |
| CAN to PROFINET Gateway : CANopen | |
| Max No. of Nodes | Zinc, Die casting |
| Max No. of Receive PDOs | Cu 15 µm, Ni 15 µm |
| Input Data Size | 2-hole screw mount |
| CAN to EtherNet/IP Gateway : Physical Characteristics | |
| Ambient Relative Humidity | CE, UKCA, WEEE, cULus, ODVA |
| CAN to Modbus Gateway : Physical Characteristics | |
| Operating Temperature | Part label (20x), Port cover M12 (4x), Grounding strap, Lock washer, Short guide, M4x6 screw |
| Storage Temperature | Green LED |
| Storage Temperature | LED yellow |
| Ambient Relative Humidity | M12x1-Female, 4-pin, D-coded |