BALLUFF BNI005H NETWORK BLOCK FOR PROFINET
BALLUFF BNI005H NETWORK BLOCK FOR PROFINET
- Model: BNI005H
$0.00
Ex Tax: $0.00
BALLUFF BNI005H FEATURES
- Connection slots: 8x M12x1-Female, 5-pin, A-coded
- Operating temperature: -5 to 70 °C
- IP rating: IP67, when threaded in
- Style: Two-row
- Supported web browsers: Google Chrome, Mozilla Firefox
- Interface: Profinet I/O
Over 40 Years in Business
Successful track record across Canada
Full Engineering Services
A powerhouse to provide consultation, training, and support
Strong Brand Portfolio
Top-notch products from superb global and local suppliers
Advanced Technologies
From legacy and mainstream to advanced Industry 4.0
BALLUFF BNI005H INTRODUCTION
The fact that industrial automation has made a significant advancement with Profinet is easy to understand. With Profinet, you directly link drives and safety technology to the network environment.
This Ethernet-based system is significantly faster than Profibus but can readily be combined with it. The same applies to connections with IO-Link. You save time and money, while connectivity ensures improved process quality.
As an Authorized Distributor of BALLUFF, Manufacturers Automation Inc. (ManuAuto) offers a wide variety of Industrial Automation and Communication products across North America, including Canada (Ontario, Toronto) and the US. Buy BALLUFF BNI005H NETWORK BLOCK FOR PROFINET online at a competitive price, with on-time delivery and fast shipping services. Our certified engineers are always available to support you.
You can also find the BNI00KJ and BNI0092 models in the BALLUFF Network Blocks for Profinet.
BALLUFF BNI005H CERTIFICATION

| CAN to PROFINET Gateway : Ethernet Interface | |
| Ports | M12x1-Female, 4-pin, D-coded |
| Magnetic Isolation Protection | IPV4 |
| Industrial Protocols | Master |
| Authentication | 18 to 30.2 VDC |
| Encryption | 2 A short-circuit proof and overload-proof |
| Security Protocols | 45 °C |
| CAN to PROFINET Gateway : CAN Interface | |
| Ports | 5 to 61 Hz, constant amplitude 1 mm, 61 to 500 Hz, constant acceleration 15 g |
| Standards | 49 a |
| Baudrate | 8x IO-Link |
| Max No. of Transmit PDOs | 16x PNP, Type 3 |
| Terminator | 16x PNP |
| Signals | Type A |
| Industrial Protocols | FKM 75 |
| CAN to PROFINET Gateway : CANopen | |
| Max No. of Nodes | Zinc, Die casting |
| Max No. of Receive PDOs | Cu 15 µm, Ni 15 µm |
| Input Data Size | 2-hole screw mount |
| CAN to EtherNet/IP Gateway : Physical Characteristics | |
| Ambient Relative Humidity | CE, UKCA, WEEE, cULus |
| CAN to Modbus Gateway : Physical Characteristics | |
| Operating Temperature | Part label (20x), Port cover M12 (4x), Grounding strap, Lock washer, Short guide, M4x6 screw |
| Storage Temperature | Green LED |
| Storage Temperature | LED yellow |
| Ambient Relative Humidity | M12x1-Female, 4-pin, D-coded |