MOXA AIG-502-T-AP-AZU-LX Advanced IIoT Gateway
- Model: AIG-502-T-AP-AZU-LX
MOXA AIG-502-T-AP-AZU-LX FEATURES
- Pre-installed APAC region LTE module
- CPU: Intel® Core™ i7-7600U
- Pre-installed Linux Debian 11, kernel 5.10.x
- 2 x 10/100/1000 Mbps Ethernet ports (RJ45)
- 2 x RS-232/422/485 Serial ports (DB9 Male)
- IP20-rated Metal body design
- DIN-rail and Wall mounting
- 9-36 VDC input power (Wide Range 12-36 VDC)
- -40 to 70°C operating temperature range
MOXA AIG-502-T-AP-AZU-LX INTRODUCTION
The AIG-502 is a robust Industrial IoT (IIoT) gateway designed to provide secure and reliable data communication for industrial applications. Compliance with the IEC 62443-4-2 Security Level 2 requirements ensures secure network connectivity, data transmission, and device authentication. The AIG-502 is equipped to acquire field data via Modbus RTU, ASCII, and TCP protocols, enabling seamless integration with the Azure cloud platform. With ample computing power, it supports advanced edge computing capabilities using Azure IoT Edge modules, making it an ideal solution for industries seeking to enhance data-driven operations securely and efficiently.
Boost Edge Computing Capabilities With Azure IoT Edge
AIG-502 supports Azure IoT Edge to bring in a multitude of benefits, including edge computing capabilities, reduced bandwidth costs, flexibility and scalability, seamless integration with Azure services, and ease of management and updates. Specifically, with the AIG-502 processing data locally, it not only offers rapid responses and low latency but also effectively reduces network bandwidth usage, thereby cutting costs. Additionally, the modular design of the AIG-502 and Azure IoT Edge support makes your system both flexible and easily expandable. At the same time, AIG-502’s seamless integration with Azure cloud services allows you to effortlessly extend cloud capabilities to edge devices.
As an Authorized Distributor of MOXA, Manufacturers Automation Inc. (ManuAuto) offers a wide variety of Industrial Automation and Communication products across North America, including Canada (Ontario, Toronto) and the US. Buy MOXA AIG-502-T-AP-AZU-LX Advanced IIoT Gateway online at a competitive price, with on-time delivery and fast shipping services. Our certified engineers are always available to support you.
You can also find the AIG-502-T-AZU-LX, AIG-502-T-EU-AZU-LX, and AIG-502-T-US-AZU-LX models in the MOXA AIG-502 Series.
MOXA AIG-502-T-AP-AZU-LX CERTIFICATIONS
| IIoT Gateways : Computer | |
| CPU | Intel® Core™ i7-7600U processor (4M cache, up to 3.90 GHz) |
| DRAM | 32 GB SODIMM DDR4 |
| Storage Slot | - |
| Operating System | Moxa Industrial Linux (Debian 11, kernel 5.10.x) |
| Graphics Controller | Intel® HD Graphics 620 |
| IIoT Gateways : Computer Interface | |
| TPM | TPM v2.0 |
| CAN Ports | - |
| Digital Input/Output Channels | - |
| USB | 3 x USB 3.0 hosts, type-A connectors |
| Wi-Fi Antenna | 2 x RP-SMA |
| Cellular Antenna | 2 x SMA |
| GPS Antenna | 1 x SMA |
| Expansion Slots | 1 x mPCIe slot (for optional Wi-Fi module) |
| SIM Slot | 2 x Nano slots |
| Buttons | - |
| IIoT Gateways : Ethernet Interface | |
| Ethernet Ports | 2 x Auto-sensing 10/100/1000 Mbps ports (RJ45 connector) |
| Magnetic Isolation Protection | 1.5 kV (built-in) |
| IIoT Gateways : Serial Interface | |
| Number of Ports | 2 x RS-232/422/485 ports, software selectable (DB9 male) |
| Console Port | - |
| Baudrate | 50 bps to 115.2 kbps |
| Data Bits | 7, 8 |
| Flow Control | RTS/CTS, XON/XOFF, ADDC (automatic data direction control) for RS-485 |
| Parity | None, Even, Odd, Space, Mark |
| Isolation | - |
| Stop Bits | 1, 2 |
| Serial Signals | RS-232: TxD, RxD, RTS, CTS, GND; RS-422: Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND; RS-485-2w: Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND; RS-485-4w: Data+, Data-, GND |
| IIoT Gateways : Industrial Protocols | |
| Protocols | Ethernet: Azure IoT Edge; Serial: Modbus RTU/ASCII/TCP |
| IIoT Gateways : Cellular Interface | |
| Cellular Standards | LTE Cat. 4 |
| Band Options (US) | - |
| Band Options (EU) | - |
| Band Option (APAC) | LTE Band 1 (2100 MHz) / LTE Band 3 (1800 MHz) / LTE Band 5 (850 MHz) / LTE Band 8 (900 MHz) / LTE Band 28 (700 MHz), UMTS/HSPA 850 MHz / 900 MHz / 2100 MHz |
| IIoT Gateways : GPS Interface | |
| Receiver Types | GPS/GLONASS/BeiDou/Galileo/QZSS |
| Accuracy | Position: 2.0 m @CEP50 |
| Acquisition | -147 dBm |
| Sensitivity | Cold starts: -145 dBm, Tracking: -160 dBm |
| IIoT Gateways : LED Indicators | |
| System | Power x 2 |
| LAN | 2 per port (10/100/1000 Mbps) |
| Serial | 2 per port (Tx, Rx) |
| Wireless Signal Strength | - |
| IIoT Gateways : Power Parameters | |
| Input Voltage | 9 to 36 VDC, 12 to 36 VDC, 6A (for hazardous locations) |
| Power Connector | 3-pin terminal block |
| Power Consumption | 72 W (max.) |
| Input Current | 8 A @ 9 VDC, 2 A @ 36 VDC |
| IIoT Gateways : Physical Characteristics | |
| Housing | Metal |
| Installation | DIN-rail mounting (with optional kit), Wall mounting (with optional kit) |
| Ambient Relative Humidity | 5 to 95% (non-condensing) |
| Dimensions | 134 x 60.4 x 120 mm (5.28 x 2.38 x 4.72 in) |
| Operating Temperature | -40 to 70°C (-40 to 158°F) |
| Weight | 1,500 g (3.3 lb) |
| MTBF | 510,913 hrs |
| Storage Temperature | -40 to 75°C (-40 to 167°F) |
| Standards and Certifications | EMC: EN 55032/35, EN 61000-6-2/-6-4; EMI: CISPR 32, FCC Part 15B Class A; EMS: IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 4 kV; Air: 8 kV, IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 10 V/m, IEC 61000-4-4 EFT: Power: 2 kV; Signal: 1 kV, IEC 61000-4-5 Surge: Power: 1 kV; Signal: 1 kV, IEC 61000-4-6 CS: 10 V, IEC 61000-4-8 PFMF; Cybersecurity: EN 18031-1; Hazardous Locations: Class I Division 2, ATEX, IECEx; Safety: UL 62368-1, EN 62368-1; Radio: NCC, RCM; Carrier Approvals: AT&T, Verizon, PTCRB; RED: EN 300 328, EN 301 489-1/17/19/52, EN 301 511, EN 301 893, EN 301 908-1, EN 303 413, EN 62311; International Approval: BSMI; Green Product: RoHS, CRoHS, WEEE; Telcordia (Bellcore) Standard TR/SR, GB; IP20 |