MOXA TWS-3010-APL-8PS-2GC-T Two-wire Ethernet Switch
- Model: TWS-3010-APL-8PS-2GC-T
MOXA TWS-3010-APL-8PS-2GC-T FEATURES
- 8 x Ethernet-APL Spur Ports (10Base-T1L)
- 2 x Combo Ports (10/100/1000BaseT(X) or 100/ 1000BaseSFP)
- DIN-rail and Wall mounting
- 24/48 VDC Redundant dual power inputs
- IP30-rated Metal body design
- -40 to 75°C operating temperature range
MOXA TWS-3010-APL-8PS-2GC-T INTRODUCTION
The TWS-3010-APL Series
industrial two-wire Ethernet switch brings reliable Ethernet connectivity to
process industries at the field level. Complies with the Ethernet-APL Technical
Specification.
With 10BASE-T1L
technology and support for APL Power Classes A and C, the switch extends
Ethernet communication to field devices. It delivers both power and data over a
single twisted pair at data rates up to 10 Mbps and distances up to 1 km,
simplifying installation, lowering wiring costs, and enabling more flexible
field deployment.
Diagnostic functions and
port-mirroring make deployment and troubleshooting a breeze. Compact chassis
and front-facing ports make installation and maintenance easy in tight control
cabinets. Industrial Ethernet protocols, like PROFINET, allow for seamless
integration with existing systems and provide scalability for future
digitalization and IIoT expansion.
As an Authorized Distributor of MOXA, Manufacturers Automation Inc. (ManuAuto) offers a wide variety of Industrial Automation and Communication products across North America, including Canada (Ontario, Toronto) and the US. Buy MOXA TWS-3010-APL-8PS-2GC-T Two-wire Ethernet Switch online at a competitive price, with on-time delivery and fast shipping services. Our certified engineers are always available to support you.
You can also find the TWS-3010-SPE Series in the MOXA Two-wire Ethernet Switches (SPE/APL).
MOXA TWS-3010-APL-8PS-2GC-T CERTIFICATIONS

| Switch and Hub : Interface | |
| Number of ports | 10 Ports |
| 10/100Mb RJ45 (Megabit) Ports | No |
| 10/100/1000Mb RJ45 (Gigabit) Ports | No |
| 100Mb Fiber optic multi mode (Megabit) Ports | No |
| 100Mb Fiber optic single mode (Megabit) Ports | No |
| 100Mb SFP Fiber optic (Megabit) Ports | No |
| 1000Mb SFP Fiber optic (Gigabit) Ports | No |
| 10/100Mb (Megabit) POE Ports | No |
| 10/100/1000Mb (Gigabit) POE Ports | No |
| Other ports | Yes : 8 x Ethernet-APL Spur Ports (10Base-T1L) , 2 x Combo Ports (10/100/1000BaseT(X) or 100/ 1000BaseSFP), 1 x Alarm Contact Channels (1 A @ 24 VDC), 1 x Digital Input Channel (+13 to +30 V for state 1, -30 to +3 V for state 0, Max. input current: 8 mA) |
| Switch and Hub : Features and Capabilities | |
| Backup | Yes : ABC-02-USB, ABC-02-USB-T |
| Switch and Hub : LED Indicators | |
| LED Per Port | Yes |
| Switch and Hub : Power Requirements | |
| Input Voltage | 24/48 VDC (Redundant dual inputs) |
| Input Current | 24 to 48 VDC, 1 A - 0.5 A (max.) |
| Operating Voltage | 20 to 60 VDC |
| Power Input Plugin ( Redundant ) | Yes |
| Power Consumption | - |
| Switch and Hub : General | |
| Fan / Fanless | Fanless |
| MTBF | 2,063,466 hrs |
| Switch and Hub : Switch Specifications | |
| Most forwarding speed | - |
| Network working layers | Layer 2 |
| Switch type | Managed |
| Port Aggregation | Yes |
| Switch and Hub : Physical Characteristics | |
| Dimensions | 133 x 135 x 111 mm (5.24 x 5.32 x 4.37 in) |
| Housing | Metal |
| Installation | DIN-rail mounting, Wall mounting (with optional kit) |
| Operating Temperature | -40 to 75°C (-40 to 167°F) |
| Operation Humidity | 5 to 95% (non-condensing) |
| Standards and Certifications | Safety: UL 61010-2-201, EN IEC 62368-1; EMC: EN 61000-6-2/-6-4; EMI: FCC Part 15B Class A; EMS: IEC 61000-4-2 ESD: Level 3, IEC 61000-4-3 RS: Level 3, IEC 61000-4-4 EFT: Level 3, IEC 61000-4-5 Surge: Level 3, IEC 61000-4-6 CS: Level 3, IEC 61000-4-8 PFMF: Level 3; Vibration: IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-64; Shock: IEC 60068-2-27; Freefall: ISTA 1A (with package); Telcordia (Bellcore), GB; IP30 |
| Storage Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F) |
| Weight | 1,452 g (3.20 lb) |
| Switch and Hub : Standards and Protocols | |
| Protocols and work standards | EtherNet/IP, Modbus TCP, PROFINET IO Device, Link Aggregation, MRP, MSTP, RSTP, STP |
| Protocols and management standards | LLDP, Back Pressure Flow Control, BOOTP, Port Mirroring, DHCP Option 66/67/82, DHCP Server/Client, Fiber check, Flow control, IPv4/IPv6, RARP, RMON SCP, SMTP, SNMP Inform, SNMPv1/v2c/v3, Syslog, Telnet, TFTP, 802.1Q VLAN, BPDU Guard, BPDU Filter, GMRP, GVRP, IGMP v1/v2/v3, Port-based VLAN |
| Switch and Hub : Package Checklist | |
| Hardware installation guide | Yes |
| Power adapter | No |
| Power cable | No |