MOXA TWS-3010-SPE-8PB-2GC-T Two-wire Ethernet Switch
- Model: TWS-3010-SPE-8PB-2GC-T
MOXA TWS-3010-SPE-8PB-2GC-T FEATURES
- 8 x SPE Ports (10Base-T1L)
- 2 x Combo Ports (10/100/1000BaseT(X) or 100/ 1000BaseSFP)
- DIN-rail and Wall mounting
- 24 VDC Redundant dual power inputs
- IP30-rated Metal body design
- -40 to 75°C operating temperature range
MOXA TWS-3010-SPE-8PB-2GC-T INTRODUCTION
The TWS-3010-SPE Series industrial two-wire Ethernet switch is designed to bring reliable Ethernet connectivity to the field.
With 10BASE-T1L technology and support for Power over Data Line (PoDL) Classes 10, 11, and 12, the switch extends Ethernet communication to field devices. It delivers both power and data over a single twisted pair at data rates up to 10 Mbps and distances up to 1 km, simplifying installation, lowering wiring costs, and enabling more flexible field deployment.
Diagnostic functions and port-mirroring make deployment and troubleshooting a breeze. Compact chassis and front-facing ports make installation and maintenance easy in tight control cabinets. Industrial Ethernet protocols, like PROFINET, allow for seamless integration with existing systems and provide scalability for future digitalization and IIoT expansion.
As an Authorized Distributor of MOXA, Manufacturers Automation Inc. (ManuAuto) offers a wide variety of Industrial Automation and Communication products across North America, including Canada (Ontario, Toronto) and the US. Buy MOXA TWS-3010-SPE-8PB-2GC-T Two-wire Ethernet Switch online at a competitive price, with on-time delivery and fast shipping services. Our certified engineers are always available to support you.
You can also find the TWS-3010-APL Series in the MOXA Two-wire Ethernet Switches (SPE/APL).
MOXA TWS-3010-SPE-8PB-2GC-T CERTIFICATIONS

| Switch and Hub : Interface | |
| Number of ports | 10 Ports |
| 10/100Mb RJ45 (Megabit) Ports | No |
| 10/100/1000Mb RJ45 (Gigabit) Ports | No |
| 100Mb Fiber optic multi mode (Megabit) Ports | No |
| 100Mb Fiber optic single mode (Megabit) Ports | No |
| 100Mb SFP Fiber optic (Megabit) Ports | No |
| 1000Mb SFP Fiber optic (Gigabit) Ports | No |
| 10/100Mb (Megabit) POE Ports | No |
| 10/100/1000Mb (Gigabit) POE Ports | No |
| Other ports | Yes : 8 x SPE Ports (10Base-T1L), 2 x Combo Ports (10/100/1000BaseT(X) or 100/ 1000BaseSFP), 1 x Alarm Contact Channels (1 A @ 24 VDC), 1 x Digital Input Channel (+13 to +30 V for state 1, -30 to +3 V for state 0, Max. input current: 8 mA) |
| Switch and Hub : Features and Capabilities | |
| Backup | Yes : ABC-02-USB, ABC-02-USB-T |
| Switch and Hub : LED Indicators | |
| LED Per Port | Yes |
| Switch and Hub : Power Requirements | |
| Input Voltage | 24 VDC (Redundant dual inputs) |
| Input Current | 24 VDC, 4.8 A (max.) |
| Operating Voltage | 20 to 30 VDC |
| Power Input Plugin ( Redundant ) | Yes |
| Power Consumption | - |
| Switch and Hub : General | |
| Fan / Fanless | Fanless |
| MTBF | 1,332,050 hrs |
| Switch and Hub : Switch Specifications | |
| Most forwarding speed | - |
| Network working layers | Layer 2 |
| Switch type | Managed |
| Port Aggregation | Yes |
| Switch and Hub : Physical Characteristics | |
| Dimensions | 43 x 135 x 111 mm (1.69 x 5.32 x 4.37 in) |
| Housing | Metal |
| Installation | DIN-rail mounting, Wall mounting (with optional kit) |
| Operating Temperature | -40 to 75°C (-40 to 167°F) |
| Operation Humidity | 5 to 95% (non-condensing) |
| Standards and Certifications | Safety: UL 61010-2-201, EN IEC 62368-1; EMC: EN 61000-6-2/-6-4; EMI: FCC Part 15B Class A; EMS: IEC 61000-4-2 ESD: Level 3, IEC 61000-4-3 RS: Level 3, IEC 61000-4-4 EFT: Level 3, IEC 61000-4-5 Surge: Level 3, IEC 61000-4-6 CS: Level 3, IEC 61000-4-8 PFMF: Level 3; Vibration: IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-64; Shock: IEC 60068-2-27; Freefall: ISTA 1A (with package); Telcordia (Bellcore), GB; IP30 |
| Storage Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F) |
| Weight | 830 g (1.77 lb) |
| Switch and Hub : Standards and Protocols | |
| Protocols and work standards | EtherNet/IP, Modbus TCP, PROFINET IO Device, Link Aggregation, MRP, MSTP, RSTP, STP |
| Protocols and management standards | LLDP, Back Pressure Flow Control, BOOTP, Port Mirroring, DHCP Option 66/67/82, DHCP Server/Client, Fiber check, Flow control, IPv4/IPv6, RARP, RMON, SCP, SMTP, SNMP Inform, SNMPv1/v2c/v3, Syslog, Telnet, TFTP, 802.1Q VLAN, BPDU Guard, BPDU Filter, GMRP, GVRP, IGMP v1/v2/v3, Port-based VLAN |
| Switch and Hub : Package Checklist | |
| Hardware installation guide | Yes |
| Power adapter | No |
| Power cable | No |